NGC 2244 - Meglica Rozeta
Končno...., se me je vreme usmililo. Glede na vreme, ki se je vleklo zadnjih par mesecev (od konca oktobra), sem bil že malo zaskrbljen, da sem pozabil, kako se oprema sploh postavi.
Tako sem se odpravil 7.2.2023 (na rojstni dan) na južni obronek Črnomlja, par sto metrov stran od naselja Loka, ki ga domačini imenujemo Grajske Njive. Lokacija je daleč od idealne, je pa blizu in dokaj temna na južno stran, kjer se je tudi nahajala tokratna tarča. Osvetljenost Lune je bila približno 98% Po postavitvi opreme, se mi je pridružil kolega Vlado z družino, s katerimi smo na hitro vrgli oko na Luno. Za kaj več, je bilo (za njih) premrzlo (-6 stopinj Celzija). Fotografiranje sem nadaljeval do cca 1:00, ko sem počasi spakiral opremo in odpeketal domov.
Dne 10.2.2023 sem ponovil vajo, osvetljenost Lune pa je bila okoli 80%, tokrat so se mi pridružili ASTRO kolega Boštjan in dva člana črnomaljskega fotokluba, Gregor in Samo. Boštjan, Gregor in jaz smo se mantrali s fotografiranjem, Samo je pameten in je kmalu šel domov na toplo.
Večer (noč) je bila kljub mrazu zanimiva in polna smeha, izmenjali si smo kup informacij, kurblali Subaruja na Kitajca..... Noč je vsekakor bila uspešna (PONOVIMO!).
FOTOGRAFIJE PRIKAZUJEJO MEGLICO OBDELANO Z RAZLIČNIMI TEHNIKAMI KOMBINIRANJEM BARV.
ŠE SUHOPARNI PODATKI:
OPREMA:
- Montaža Skywatcher HeQ5 Pro na jeklenem tripodu
- Teleskop Lacerta 72/432mm APO
- Kamera CANON EOS 500Da (modificiran v Ha spektru)
- Teleskopek za vodenje Svbony 120mm s kamero PlayerOne Neptune C2
- Filter Optolong l-Enhance
PROGRAMI UPORABLJENI PRI ZAJEMU IN OBDELAVI:
- N.I.N.A - program za zajem fotografij in polarno nastavitev
- PHD2 - program za vodenje
- PIXINSIGHT - zlaganje fotografij in obdelava
ZBRANI PODATKI:
LIGHT FRAMES - 140*180 sekund
DARK FRAMES - 30*180 sekund
BIAS FRAMES - 50*0.00025 sekunde
FLAT IN DARK FLAT FRAMES (Vsakih po 20)
ISO 1600
https://sl.wikipedia.org/wiki/Rozeta_(meglica)
Add comment
Comments
Super,bravo